Manapság a családi házak villanyszerelésénél is egyre többször terveznek be szünetes áramforrásokat, hogy központilag biztosítsák a villamos energia ellátását a szükséges fogyasztóknak. Ilyen kialakításnál egy nagyobb teljesítményű szünetmentes rendszert terveznek be, mely teljesítményigénye megfelel a tervezett fogyasztók ellátására.

A szünetmentes angol rövidítése UPS. Ezzel kapcsolatos szabvány az MSZ EN 50091 szabvány sorozat.

Napjainkban a szünetmentesek már nem csak az irodákban adatközpontokban, kórházakban és egyéb ipari létesítményekben vannak jelen, hanem a lakásokba és a családi házakba is betörtek. Nem is olyan régen egyszerű volt a képlet, hiszen a számítógép mellé vett az ember egy kis teljesítményű szünetmentest. Ez áramszünet esetén ellátta a számítógépet 10-15 percnyi energiával. Ennek segítségével a pillanatnyi áramszünetek okozta adatveszteségek kiküszöbölhetővé váltak.

Milyen fogyasztókra is lehet manapság gondolni? A már előbb említett számítógépek manapság már annyira elterjedtek, hogy a családban már mindenkinek külön számítógépe van. Természetesen ha nem asztali számítógépet használunk, hanem például laptopot, akkor annak tápellátása megoldott saját belső akkumulátorral. De a kommunikációt biztosító aktív eszközöknek (modem, router, WIFI) szükségük van a villamos energiára. Tehát ezekhez el kell juttatni a szünetmentes áramforrás biztosította energiát.

A garázskapuk energia ellátását is egyre többször oldják meg ups rendszerről, hiszen ha áramszünet van akkor nem tudjuk kinyitni a garázst, vagy éppen bezárni. Gondoljunk csak bele ha a garázsba való bejutás csak a garázskapun keresztül megoldott. Riasztórendszerek rendelkeznek belső akkumulátorral, de vannak olyan helyszínek ahol ezeknek az energia ellátást is megerősítik a szünetmentes áramforrással. Ezenkívül az irányfényeket szokták még a rendszerre kötni.

Villanyszerelési szempontból egy különálló villanyszerelési hálózatnak kell tekinteni a szünetmentes hálózatot. A villanyszerelő dolga rendkívül egyszerű hiszen az ups elhelyezési helyétől külön hálózatokat alakít ki a kiszemelt fogyasztóknak. Az elkülönítést a konnektorok színelölésével is szokták jelölni. A normál hálózatot tápláló konnektorok színétől eltérő színt általában piros színű konnektort választanak.

A jobb minőségű szünetmentesek rendelkeznek túlfeszültség védelemmel is.

Tehát nem csak a stabil hálózati feszültséget biztosítják, hanem megvédik a rájuk csatlakoztatott villamos berendezéseket. Ez akkor lehet főleg hasznos ha a házunk nem rendelkezik megfelelő túlfeszültség és villámvédelemmel. Mindenképpen javasoljuk a megfelelő villám és túlfeszültséggel lássa el lakó ingatlanját, hiszen egy villámcsapás nagy károkat okozhat. Egy megfelelően elkészített villamos terv tartalmazza ezeket. Ha nem volt betervezve akkor villanyszerelő szakember is nyugodtan javasolja ezeket a megoldásokat, ugyanúgy mint a megfelelő érintésvédelem kiépítését.

A szünetmenetes hálózat villanyszerelésénél érdemes egy úgynevezett megkerülő ágat is kiépíteni. Szokták ezt bypass kapcsolónak is hívni. Ennek a kapcsolásnak az a szerepe, hogyha meghibásodik a szünetmentes áramforrás, akkor egy kapcsolással megoldható a külön hálózatba illesztett fogyasztók villamos energiával történő ellátása. Ez azért is hasznos, mert bárki át tudja kapcsolni a kapcsolót és ekkor normál villamos hálózatról lesznek megtáplálva a szünetmentes hálózat fogyasztói. Így amíg megérkezik a villanyszerelő, hogy kijavítsa a hibát addig is tudjuk használni a fogyasztókat (persze ilyenkor ha áramszünet van akkor kiesés várható).

A szünetmentes elhelyezésénél érdemes olyan helységet választani ahol lehetőleg a legkisebb a hőmérséklet (20 oC körül), erre azért van szükség, mert az ups-ben elhelyezett akkumulátorok érzékenyek a magas hőmérsékletre. Ha nagyon sokáig nagyon magas hőmérsékleti viszonyok között üzemelnek akkor csökken az akkumulátorok élettartama.

Szünetmentesekre nem sokszor van szükség,de abban a kevés esetben mikor áramszünet van nagyon megnöveli a komfort érzetet.

Mire is gondolok? Hát erre a saját tapasztalat a legjobb magyarázat, hiszen ebben az évben körülbelül tízszer volt áramszünet ilyen-olyan okokból azon a részen ahol lakunk. Régen ilyenkor zseblámpa segítségével oldottuk meg a világítást, gondolom nem kell magyarázni, milyen körülményes a mindennapi rutin elvégzése és ilyenkor jön rá az ember mennyire is hozzászoktunk, mennyire életünk részévé vált a villamos áram. Mióta megoldottuk a szünetmenetes hálózat villanyszerelését és a központi ups elhelyezését, azóta ezek már a múlté. Míg mások a sötétben zseblámpával a kezükben közlekednek, nálunk addig változatlanul működnek a villamos berendezések.

Olyan családi házzal is találkoztam már, ahol a villamos áram ellátását egy kisebb fajta aggregátorral oldották meg áramszünet esetében. Persze ez a megoldás még mindig inkább a nagyobb energiaigényű épületek és ipari létesítményeknél létezik.

Villanyszerelésnél nem felejtsük el, hogy ezek a berendezések lekapcsolt fő betápláló biztosítók esetében is tovább szolgáltatják a villamos energiát. Tehát mindig tartsuk be, a feszültség mentesítés lépéseit.

 

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek